Pilíře tvůrčího týmu

V létě jsem volala své přítelkyni, která je jedním ze základních pilířů mého tvůrčího týmu, a prosila ji, ať mi sepíše seznam všech didaktických pomůcek, které kdy vytvořila. Nebudete tomu věřit, ale všichni, opravdu všichni máte ve své škole na zdech nástěnné obrazy, které vznikly v její hlavě, v její fantazii a z jejích praktických zkušeností učitelky češtiny a dějepisu. Její jméno téměř nikdo nezná. Tedy vy, ve školách, určitě ne. Je to neskutečně skromná a pokorná žena. Svoje autorství tají dokonce i před kolegy v práci. Jejich řediteli jsem to musela říct já. „Pane řediteli, už vám dala Dáša svoji knihu?“ To bylo překvapení.

S Dášou nás seznámila před 17 lety moje teta Zuzana. Všechny pocházíme z Nového Jičína. Padly jsme si do oka. Já jsem ostrá a přímá, holt beran, Dáša je jemná, klidná, rozvážná. O to více jsme se doplňovaly.

První společně vytvořenou pomůckou byl krásný soubor didaktických obrazů Staré české pověsti a příběhy (2001). Ilustroval je její kolega ze školy pan Oldřich Hyvnar, učitel výtvarky a matematiky. Jeho ilustrace taky znáte všichni. Jak Olda říká – moje výstavní síň jsou školy.

Oldch Hyvnar malá

Oldřich Hyvnar

Myslím si, že je potřeba konečně vyjít z ulity a ukázat světu, ano, toto je naše práce, toto všechno jsme vytvořili a i když se naše jména ztratila za značkami vydavatelství a firem, jsme to my. My, skuteční lidé.

Poprvé jsem Dášu vytáhla na veřejnost při křtu naší první knihy. Jmenuje se Pohádka za pohádkou a několik tisíc dětí už si v ní čte, nebo jim čtou jejich rodiče.

Společně, pod značkou mé dřívější firmy, jsme s Dášou vytvořily tyto pomůcky:

2001 – Staré české pověsti a příběhy I

2002 – Podstatná jména, Přídavná jména, Zájmena

2003 – Číslovky a příslovce, Slovesa, Staré české pověsti a příběhy II, Vyjmenovaná slova

2004 – Předložky až citoslovce

2005 – Historie v obrazech 20. století

2006 – Řecké báje, Historie v obrazech – Starověk A, Starověk B, Starověk C, Starověk D

2009 – Čtení

Oldřich Hyvnar ilustroval: Staré české pověsti a příběhy I a II, celý cyklus do češtiny – Podstatná jména, Přídavná jména, Zájmena, Číslovky, Slovesa, Předložky až citoslovce, Vyjmenovaná slova, Řecké báje a části z cyklu Historie v obrazech 20. století a Starověk.

Od roku 2010, v okamžiku, kdy jsem jako spolumajitelka odešla ze své předchozí firmy a vytvořila novou značku NOVADIDA, jsme si s Dášou začaly plnit sen. Vždycky jsme chtěly vydat pohádky. Na světě je už 5. díl Pohádek od maminky a z prvních čtyřech dílů z cyklu Pohádky od maminky vznikla dokonce vázaná kniha s názvem Pohádka za pohádkou. Všechny pohádky ilustrovala akademická malířka Zdeňka Krejčová. Další skvělá žena v našem týmu.

Neustále jsou před námi nějaké výzvy, pořád se objevují nové a nové. A stále na něčem novém pracujeme.

Před 15 lety jsem si pokládala otázku: „Když budeme tak intenzivně tvořit, co budeme dělat za deset let? Za dvacet?“ Teď už to vím. Nemusím se ptát. Vím, že každý den přináší něco nového, inspirujícího a že lidí, kteří tomuto světu něco přinášejí, bude stále dost.

Dagmar Pernické, učitelce na novojičínském gymnáziu, děkuji za mnohé.

Dášo, děkuji za krásné tvůrčí roky. A tu druhou knížku vydáme co nejdřív.

Jana Žouželková

 

 


 

 

Mgr. Jana Žouželková, majitelka NovaDida, s.r.o.

 

O nás

Dagmar Pernická, na slavnostním křtu knihy Pohádka za pohádkou.
Kompletní tvůrčí tým cyklu Pohádky od maminky a knihy Pohádka za pohádkou. zleva: Dagmar Pernická (autorka), Marcela Klimešová (grafička), Zdeňka Krejčová (ilustrátorka), Jana Žouželková (vydavatelka)